Printworks 2019 Schedule Announced
One of our favourite clubs in London right now, Printworks, just launched its latest season, and we haven’t seen a list of artists so varied since the Fabric heydays. With nights being hosted by artists from Peggy Gou to Goldie, there’s something for everyone through the back end of 2019 to make us all feel a bit better about that horrendous excuse of a Summer we just endured. We’re heading to 5 on the list so far already… Check out the full Printworks 2019 schedule below…
Smirnoff Printworks
© Photography by Jake Davis (fb.com/hungryvisuals)248
FULL SEASON LISTINGS
Saturday 28th September
Press Halls Electronic: Amelie Lens / Nicole Maudouber / Nastia / Luigi Madonna / B.Traits / Sofia Kouresis
Dark Room: Milo Spykers / Farrago / Blasha & Allatt / Kiera Scuro / Øliver x faux naïf
Friday 4th October
Press Halls Electronic: Hunee b2b Antal (Extended Set) / Motor City Drum Ensemble /Ceri / Special Guests TBA
Dark Room: Orpheu The Wizard / Kettama / Red Greg / Body Hammer / TSHA
Saturday 5th October
Press Halls Electronic: Goldie b2b Doc Scott / David Rodigan / Dub Phizix & Strategy /DJ Zinc / Fabio & Grooverider / DJ Randall / DJ Storm b2b Flught / Om Unit /
Special Guests: My Nu Leng / Plus Special Headline Guest TBA
Dark Room: Benny L / Artificial Intelligence / Zero T / DJ Storm b2b Flight / Ant TC1 b2b Nymfo b2b DLR / Grey Code b2b Scar
Friday 11th October
Press Halls Live: Don Diablo (Live)
Saturday 12th October
Press Halls Electronic: Bonobo (DJ) / Omar-S / Leon Vynehall / Mr Saturday Night / Nubya Garcia (DJ)
Dark Room: Clap! Clap! (Live) / Auntie Flo / Julio Victoria / Maryisonacid b2b Dauwd (African Acid is the Future) / Tash LC
Sunday 13th October
Press Halls Live: Patrick Topping / Len Faki / Roman Flügel / Paul Woolford b2b Melé / K-HAND / Elliot Adamson
Dark Room: Prospa / Rebuke / Elliot Adamson / Nancy (Live) / Patrick Topping b2b Elliot Adamson / Man Power
Saturday 19th October
Press Halls Electronic: Alison Wonderland / NGHTMRE / What So Not / Virtual Riot / Flux Pavilion / Carnage / Nina Las Vegas / Mastadon / Netsky
Dark Room: Relentless Showcase: Virus Syndicate, Atrip, Sikora b2b Baitz b2b Javax / ERPH Sjowcase: Hukae, Nightmare & Oni, Gurnzila b2b Poklypz, Stinkahbell b2b Sh?m / CRFTD Showcase: Wide Awake, Medcraft, Kaiba, Bloumun / Ryan Spicer – Duckworthsound
Friday 25th October
Press Halls Electronic: Daniel Avery / Seefeel Presents ‘Quique’ (Live) / Kelly Lee Owens (DJ) / Jon Hopkins (DJ)
Dark Room: Kiasmos (DJ) / Lone / Nathan Fake (DJ) / Khotin (Live) / LNS
Saturday 2nd November
Press Halls Electronic: Peggy Gou (3-hour set) / Octave One (Live) / HAAi / Romy / DMX Krew / Susanne Kraft / Special Guest: Derrick May
Dark Room: I:Cube (Live) / Suzanne Kraft / DJ Richard / Deniro / Hiver
Thursday 7th November
Press Halls Live: Zedd
Saturday 9th November
Press Halls Electronic: Denis Sulta / Gerd Janson / Skatebard / Eclair Fifi / Virginia / Special Guest TBA
Dark Room: Prins Thomas / Ryan Elliott / Jennifer Cardini / Leo Pol (Live) / Darwin / Manami
Saturday 16th November
Press Halls Electronic: (A-Z) Dusky / Erol Alkan / Green Velvet / Holly Lester / Jay Carder / Jungle (DJ) / Modeselektor (DJ) / Raw Silk / Plus Headline Set TBA
Dark Room: Dusky (Acid House Set) / Erol Alkan (Bugged In set) / Raw Silk / Fall Forward / Plus 25 min sets x 25 Years: 2manydjs / Justin Robertson / Mylo / Simian Mobile Disco and more TBA
Friday 22nd November
Press Halls: Oliver Heldens / Plus many more TBA
Saturday 23rd November
Press Halls Electronic: Crucast / Skepsis / Darkzy / Bru-C / Window Kid / LazCru / Mr Virgo
DJ Guv b2b Hedex / DJ Q b2b Jamie Duggan / Distress Signal (Kanine, K Motion, Simula) / Jungle Cakes Take Over ft: Ed Solo b2b Deekline b2b Benny Page b2b Serial Killaz – Hosted by Navigator / Royal T b2b Champion / Upgrade / Watch The Ride ft: DJ Randall b2b Dimantale w/ Special Guest / Problem Central (Logan D, Majistrate, Eksman, Evil B)
Dark Room: Darkzy (Dubstep Set) / You / Cajama / IndiKa / Meltout Crew / Sammy Virji (UKG Set) / Tsuki / Zero
Saturday 30th November
Press Halls Electronic: Tale Of Us / Recondite (Live) / Patrice Bäumel / Mathame / SRVD (Live) / Denis Horvat / Colyn
Dark Room: Kevin De Vries / VNTM (Live) / Ae:ther (Live) / Innellea (Live) / Fango
Sunday 8th December
Lineups TBA
Friday 13th December
Press Halls Electronic: Mr Scruff / Derrick Carter / Artwork / Fleetmac Wood / Crazy P Soundsystem
Dark Room: Greg Wilson / Norman Jay / Jaye Ward / Rachel Williams / Michelle Mannetti / Sharples
Saturday 14th December
Lineup coming soon
Friday 20th December
Press Halls Electronic: Solomun (4 Hour Set)
Saturday 21st December
Press Halls Electronic: Robert Hood / Marcel Dettmann b2b DJ Stingray / Dave Clarke / Vitalic (Live) / DJ Bone / Alienata
Dark Room: Levon Vincent / Shed Presents EQD (Live) / Laurel Halo / Skee Mask / Afrodeutsche
Monday 31st December
Lineup coming soon
Tuesday 1st January
Lineup coming soon
Further info and tickets for the Printworks 2019 schedule available at: https://printworkslondon.co.uk